Historie

HISTORIE SKAUTINGU ve světě

Skauting byl založen ve Velké Británii Robertem Baden-Powellem  (B.-P.),  vojenským důstojníkem vyznačujícím se výbornými schopnostmi zvěda. Po návratu do Anglie se stal vzorem pro mladé chlapce, a to především díky příručkám o stopování a životě v divočině. V roce 1907 uspořádal B.-P. první tábor na ostrově Brownsea na jihu Anglie. Tohoto tábora se účastnily téměř dvě desítky chlapců z různých sociálních vrstev. Zde je B.-P. učil různým skautským dovednostem, ale nezůstal jen u těch spojených s pobytem v přírodě – kladl důraz i na pomoc druhým, samostatnost nebo čestné jednání.

V roce 1908 B.-P. sepsal novou příručku Scouting for boys, která slouží k přiblížení skautingu chlapcům v celé zemi. Ta nadchla mnoho mladých chlapců a řada z  nich podle ní začala zakládat skautské oddíly. Kniha oslovila také děvčata, a když se v roce 1909 na setkání skautů objevily také dívčí družiny, požádal B.-P. svoji sestru Agnes, aby se vedení skautek ujala. Později se stala nadšenou světovou náčelní skautek Baden‑Powellova manželka Olave.

To už skauting oslovoval tisíce mladých lidí, začal se šířit do celého světa a v roce 1920 v Londýně proběhlo první celosvětové setkání skautů, neboli jamboree, které se od té doby koná pravidelně každé čtyři roky.

Skauting byl ovlivněn řadou osobností. Například americkým spisovatelem, malířem a přírodovědcem Ernestem Thompsonem Setonem s přezdívkou Černý vlk. Ten se nechal inspirovat životem indiánů a v roce 1902 založil hnutí Indiánů lesní moudrosti, tzv. Woodcraft Indians. S kluky se učil přežívat v přírodě a poznávat ji. Mezi jeho nejznámější knihy patří Dva divoši nebo Kniha lesní moudrosti.

HISTORIE SKAUTINGU u nás

Český skauting založil profesor tělocviku Antonín Benjamin Svojsík. Zaujala ho myšlenka tohoto britského hnutí natolik, že se v roce 1911 vydal do Anglie, aby zde načerpal inspiraci a seznámil se s principy skautingu, které po návratu přizpůsobil našim poměrům. Základní českou skautskou příručkou se stala kniha Základy junáctví, kterou napsal sám Svojsík. Na první tábor vyrazil s několika hochy v létě roku 1912 do Orlovských lesů pod hrad Lipnici. O tři roky později se na svůj první tábor vydala dívčí družina Sasanek pod vedením Vlasty Koseové.

Cesta českého skautingu historií byla dlouhá a ne vždy jednoduchá. Třikrát byl dokonce zakázán. Totalitní režimy (nacistický a komunistický) nerespektovaly základní lidské svobody, a tak se skautingem cítily ohroženy.

Poprvé byl skauting zakázán během 2. světové války nacisty. Po válce byl obnoven, ale znovu zakázán komunistickým režimem v roce 1950. V roce 1968 slavil skauting své další vzkříšení, ale jen na pouhé dva roky, pak byla jeho činnost přerušena potřetí. Některé oddíly však fungovaly nadále v utajení nebo pod hlavičkou jiných mládežnických organizací.

Třetího obnovení se český skauting dočkal po sametové revoluci a návratu demokracie do českých zemí v roce 1989. Dnes má naše organizace Junák – český skaut více než 60 tisíc členů a členek.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com