Symbolika

ZNAK ČESKÝCH SKAUTŮ

Lilie má zlatou barvu, uprostřed bílý štít s psí hlavou a usazena je na modrém trojlístku. Hlavu chodského psa nakreslil Mikoláš Aleš jako znak Psohlavců, chodských strážců hranic. Lilie je podložena modrým trojlístkem, znakem skautek a vyjadřuje tři body skautského slibu.

WOSM

Jedná se o Světovou organizaci skautského hnutí a původně byla pouze chlapeckou organizací, protože dívky měly svou vlastní. V současné době jsou jejími členy i dívky.

WAGGGS

Jedná se o Světové sdružení skautek a svého času byla dívčím protějškem WOSM.

ZNAK VLČAT

Ve znaku mají přímo hledícího vlčka, který je, podobně jako jejich program spjat s Kiplingovou Knihou džunglí.

ZNAK SVĚTLUŠEK

Ve znaku mají trojlístek jetelíčku, kompasovou střelku, heslo, dvě hvězdičky, šest světelných paprsků (neboť mají svým světýlkem dobra a radosti svítit všem lidem dobré vůle).

ZNAK ROVERŮ A RANGERS

Na znaku dospívajících skautů, tedy roverů (kluci) a rangers (holky), najdeme iniciály RS. Dominantní barvou je zde tmavá červeň, což je odstín bobule hlohu, a symbolizuje vyzrálý plod.

ZNAK OLDSKAUTŮ

PRINCIPY SKAUTINGU

Tři základní principy skautingu jsou:

• odpovědnost vůči Bohu
  • odpovědnost vůči ostatním