Skautský pozdrav

Užívá se jako způsob vzdání úcty (např. při vztyčování vlajky). Spočívá ve zvednutí pravé ruky, vzpřímení tří prostředních prstů a překrytí malíčku palcem:

• tři vztyčené prsty – představují tři body skautského slibu
  • palec překrývající malíček – symbolizuje zásadu, že silnější chrání slabšího
  • kruh vzniklý spojením palce a malíčku – značí celosvětové přátelství skautů a skautek

Vlčata a světlušky používají jeho obdobu, ovšem vztyčené mají pouze dva prsty, a sice ukazováček a prostředníček. V případě vlčat pak tyto prsty nejsou těsně u sebe, ale vytvářejí písmeno V.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-9.png.

SE STISKEM LEVICE…

Při setkání a jiných příležitostech si skauti nepodávají pravou ruku, ale levou. Takový pozdrav jde přímo od srdce, protože levá ruka je k němu blíže. Skauti při podání ruky odtáhnou malíček od ostatních prstů, takže se protijdoucí malíčky při stisku zaklesnou. Rukama navíc netřesou, ale pouze si je stisknou.